Home / Toggle Switches / CLS-TS11A12250B
minImg
CLS-TS11A12250B
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
CLS-TS11A12250B
Description:
SWITCH TOGGLE SPST 25A 12V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -
Bushing Thread -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Flatted
Panel Cutout Dimensions Circular - 24.00mm Dia
Current Rating (Amps) 25A (DC)
Circuit SPST
Actuator Length 17.00mm
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series CLS
Voltage Rating - DC 12 V