CM04ED360JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CM04ED360JO3
Description:
CAP MICA 36PF 500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.142" (3.60mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Product Status Active
Series CM04
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 36 pF