CM06FD132GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CM06FD132GO3
Description:
CAP MICA 1300PF 500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.661" L x 0.220" W (16.80mm x 5.60mm)
Product Status Active
Series CM06
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1300 pF