CMF551K1000BHBF
Vishay Dale
Product No:
CMF551K1000BHBF
Description:
RES 1.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.1 kOhms
Series CMF
Power (Watts) 0.5W, 1/2W