Home / Ceramic Capacitors / CML0805C0G2R7CT50V
minImg
CML0805C0G2R7CT50V
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CML0805C0G2R7CT50V
Description:
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series CML_C0G
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)
Mfr Stackpole Electronics Inc
Capacitance 2.7 pF