CMR08F363JODP
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CMR08F363JODP
Description:
CAP MICA 36000PF 500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.902" (22.90mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.051" (26.70mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.449" L x 0.382" W (36.80mm x 9.70mm)
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.036 µF