Home / Speakers / CMS-151135-078L100
minImg
CMS-151135-078L100
CUI Devices
Product No:
CMS-151135-078L100
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 91DB
User Guide
Frequency Range 100 Hz ~ 20 kHz
Shape Rectangular
Ingress Protection -
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Termination Wire Leads
Size / Dimension 0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Product Status Active
Material - Magnet Nd-Fe-B
Series CMS
Type General Purpose
Power - Rated 700 mW
Technology Magnetic
Power - Max 1 W
Frequency - Self Resonant 550Hz
Mfr CUI Devices
Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
Port Location Top
Package Tray
Impedance 8 Ohms
Efficiency - dBA 91.00
Base Product Number CMS-151
Efficiency - Testing 700mW/100mm