Home / Speakers / CMS-16093-078L100B
minImg
CMS-16093-078L100B
CUI Devices
Product No:
CMS-16093-078L100B
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 91DB
In Stock : 469
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Frequency Range 100 Hz ~ 20 kHz
Shape Rectangular
Ingress Protection -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Power - Rated 700 mW
Technology Magnetic
Frequency - Self Resonant 550Hz
Mfr CUI Devices
Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating -
Efficiency - dBA 91.00
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Termination Wire Leads with Connector
Size / Dimension 0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)
Material - Magnet Nd-Fe-B
Series CMS
Type General Purpose
Power - Max 1 W
Port Location Top
Package Tray
Impedance 8 Ohms
Base Product Number CMS-16093
Efficiency - Testing 700mW/100mm