CN0966A28A42SN-200
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0966A28A42SN-200
Description:
CONN PLUG FMALE 42POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.485" (37.72mm)
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 28-42
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C