Home / DC DC Converters / CN100A110-24/CO2
minImg
CN100A110-24/CO2
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CN100A110-24/CO2
Description:
DC DC CONVERTER 24V 101W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 4.2A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 60V
Series CN-A110 (100W)
Power (Watts) 101 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/4 Brick
Efficiency 88%