CN100A24-12/CO2
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CN100A24-12/CO2
Description:
DC DC CONVERTER 12V 100W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 8.4A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 14.4V
Control Features Enable, Active Low
Series CN-A24 (100W)
Power (Watts) 100 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/4 Brick
Efficiency 88%