CP0003R5000JB14
Vishay Dale
Product No:
CP0003R5000JB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 0.5 OHM 3W 5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.875" L x 0.313" W (22.22mm x 7.94mm)
Temperature Coefficient ±600ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 500 mOhms
Series CP
Power (Watts) 3W