CP15C1130018P
Semiconductor Circuits, Inc.
Product No:
CP15C1130018P
Description:
DC DC CONVERTER 5V 15W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 3A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 87%
Mfr Semiconductor Circuits, Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series CP15 (15W)
Power (Watts) 15 W