CP40B1180018P
Semiconductor Circuits, Inc.
Product No:
CP40B1180018P
Description:
DC DC CONVERTER 5V 40W
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 8A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 91%
Mfr Semiconductor Circuits, Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 123°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.94" L x 0.94" W x 0.35" H (23.9mm x 23.9mm x 8.9mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series CP40 (40W)
Power (Watts) 40 W