CPC15A36T
Semiconductor Circuits, Inc.
Product No:
CPC15A36T
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 75W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.50" L x 2.50" W x 1.50" H (88.9mm x 63.5mm x 38.1mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series CPC (120W)
Power (Watts) 75W
Type Enclosed
Efficiency 91%