CPL05R0400GE14
Vishay Dale
Product No:
CPL05R0400GE14
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 0.04 OHM 5W 2% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Size / Dimension 0.875" L x 0.313" W (22.22mm x 7.94mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 40 mOhms
Series CPL
Power (Watts) 5W