CPR03560R0JE14
Vishay Dale
Product No:
CPR03560R0JE14
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Radial Lead
Description:
RES 560 OHM 3W 5% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 225°C
Composition Metal Oxide Film
Height - Seated (Max) 0.375" (9.53mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.906" L x 0.375" W (23.00mm x 9.53mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Radial Lead
Resistance 560 Ohms
Series CPR
Power (Watts) 3W