CPR075R100JE10
Vishay Dale
Product No:
CPR075R100JE10
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Radial Lead
Description:
RES 5.1 OHM 7W 5% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 1.398" L x 0.375" W (35.51mm x 9.53mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Radial Lead
Resistance 5.1 Ohms
Series CPR
Power (Watts) 7W