CPR158R300KE10
Vishay Dale
Product No:
CPR158R300KE10
Description:
RES 8.3 OHM 15W 10% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±10%
Size / Dimension 1.888" L x 0.500" W (47.96mm x 12.70mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 8.3 Ohms
Series CPR
Power (Watts) 15W