Home / DC DC Converters / CQB75-300S05-CMFC
minImg
CQB75-300S05-CMFC
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CQB75-300S05-CMFC
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 75W
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 450V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 1.24" H (116.8mm x 61.0mm x 31.4mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180V
Series CQB75-300S-CMFC(D) (75W)
Power (Watts) 75W
Type Open Frame
Efficiency 82%