CR011R6J
Meritek
Product No:
CR011R6J
Manufacturer:
Meritek
Description:
RES SMD 1.6 OHM 5% 1W 2512
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Ratings -
Resistance 1.6 Ohms
Series CR
Power (Watts) 1W