CR0402FC240RS1
Aillen
Product No:
CR0402FC240RS1
Manufacturer:
Aillen
Package:
0402
Description:
RES 240 OHM 1% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Resistance 240 Ohms
Series CR02
Power (Watts) 0.063W, 1/16W