CR2010AFX-1001EAS
Bourns Inc.
Product No:
CR2010AFX-1001EAS
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
2010
Description:
RESA-AS 2010 1K 1% 500MW TC100
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 2010
Ratings AEC-Q200
Resistance 1 kOhms
Series CRxxxxA-AS
Power (Watts) 0.5W, 1/2W