CR4220S-10
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR4220S-10
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC
User Guide
Polarization Bidirectional
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Response Time 250ms
For Measuring AC
Current - Supply (Max) -
Mounting Type DIN Rail
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Sensing 10A
Series CR4200
Accuracy ±0.5%
Sensitivity -
Number of Channels 1
Package / Case Module
Sensor Type Transformer w/Conditioning
Linearity -
Voltage - Supply 24V
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Mfr CR Magnetics Inc.
Frequency 50Hz ~ 400Hz