CR5220S-300
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR5220S-300
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Description:
SENSOR CURRENT HALL 300A DC
User Guide
Polarization Unidirectional
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Response Time 250ms
For Measuring DC
Current - Supply (Max) 50mA
Mounting Type DIN Rail, Panel
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Sensing 300A
Series CR5200
Accuracy ±1%
Sensitivity -
Number of Channels 1
Package / Case Module
Sensor Type Hall Effect, Closed Loop
Linearity -
Voltage - Supply 24V
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA