CR54-8R5MC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CR54-8R5MC
Description:
FIXED IND 8.5UH 1.84A 67.6 MOHM
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.191" (4.85mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.84 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 67.6mOhm Max
Inductance 8.5 µH
Series CR54
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 18.9MHz