CR5410S-20
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR5410S-20
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Description:
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Bidirectional
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Response Time -
For Measuring AC/DC
Current - Supply (Max) 35mA
Mounting Type DIN Rail, Panel
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Sensing 20A
Series CR5410S
Accuracy ±1%
Sensitivity -
Number of Channels 1
Package / Case Module
Sensor Type Hall Effect, Closed Loop
Linearity -
Voltage - Supply 24V
Output Ratiometric, Voltage
Mfr CR Magnetics Inc.
Frequency DC ~ 4kHz