CR54NP-181KC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CR54NP-181KC
Description:
FIXED IND 180UH 380MA 1.38OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.191" (4.85mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 380 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.38Ohm Max
Inductance 180 µH
Series CR54
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6.42MHz