CR75-271KC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CR75-271KC
Description:
FIXED IND 270UH 420MA 1.11OHM SM
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 420 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.11Ohm Max
Inductance 270 µH
Series CR75
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4.8MHz