CRCW040216R0JNEDC
Vishay Dale
Product No:
CRCW040216R0JNEDC
Description:
RES 16 OHM 5% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Resistance 16 Ohms
Series CRCW-C
Power (Watts) 0.063W, 1/16W