CRGH1206J1K2
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CRGH1206J1K2
Package:
1206
Description:
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 1206
In Stock : 19965
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 1.2 kOhms
Series CRGH, Neohm
Power (Watts) 0.5W, 1/2W