CRT0603-DZ-2002ELF
Bourns Inc.
Product No:
CRT0603-DZ-2002ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
0603
Description:
RESTHINFILM 0603 20K 0.5% 100MW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Resistance 20 kOhms
Series CRT
Power (Watts) 0.1W, 1/10W