CRT0805-DY-2002ELF
Bourns Inc.
Product No:
CRT0805-DY-2002ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
0805
Description:
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Resistance 20 kOhms
Series CRT
Power (Watts) 0.125W, 1/8W