CRT16-2RD-100
Daburn Electronics
Product No:
CRT16-2RD-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
User Guide
Operating Temperature -90°C ~ 200°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 10kV
Mfr Daburn Electronics
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Silver Coated
Features -
Jacket Color Red
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.111" (2.82mm)