Home / Resonators / CS16M00000S001
minImg
CS16M00000S001
TGS
Product No:
CS16M00000S001
Manufacturer:
TGS
Description:
CERAMIC RES 16MHz SMD4741
User Guide
Frequency Tolerance ±0.5%
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Frequency Stability ±0.3%
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.185" L x 0.161" W (4.70mm x 4.10mm)
Product Status Active
Series CRAS
Type Ceramic
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr TGS
Frequency 16 MHz
Features -
Height 0.075" (1.90mm)
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 60 Ohms