Home / Ceramic Capacitors / CS65-B2GA221KAVKA
minImg
CS65-B2GA221KAVKA
TDK Corporation
Product No:
CS65-B2GA221KAVKA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 220PF 300/440VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Safety, Automotive
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 300VAC/440VAC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Temperature Coefficient B
Product Status Active
Ratings AEC-Q200, X1, Y2
Series CS
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 220 pF