CS80-E2GA102MYGS
TDK Corporation
Product No:
CS80-E2GA102MYGS
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 250VAC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Temperature Coefficient E
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y2
Series CS
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1000 pF