CSRT0402FTR300
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRT0402FTR300
Package:
0402
Description:
RES 0.3 OHM 1% 1/4W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 300 mOhms
Series CSRT
Power (Watts) 0.25W, 1/4W