CSRT0805FT8R20
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRT0805FT8R20
Package:
0805
Description:
RES 8.2 OHM 1% 1/2W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 8.2 Ohms
Series CSRT
Power (Watts) 0.5W, 1/2W