CT-6EF200
Nidec Components Corporation
Product No:
CT-6EF200
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN BACK
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.413" Dia (10.50mm)
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Product Status Active
Resistance 20 Ohms
Series CT6
Power (Watts) 0.5W, 1/2W