CT-94X-201
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
CT-94X-201
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 18
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Obsolete
Resistance 200 Ohms
Series CT94
Power (Watts) 0.5W, 1/2W