Home / Fixed Inductors / CT1008LSCF-1R2K
minImg
CT1008LSCF-1R2K
Central Technologies
Product No:
CT1008LSCF-1R2K
Description:
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
User Guide
Inductance 1.2 µH
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Series ct1008lscf
Type Wirewound
Frequency - Self Resonant 230MHz
Mfr Central Technologies
Tolerance ±10%
Product Status Active
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm