CT1102V6.35F260
CIT Relay and Switch
Product No:
CT1102V6.35F260
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
In Stock : 996
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle 6.35mm
Product Status Active
Actuator Orientation Side Actuated
Operating Force 260gf
Mfr CIT Relay and Switch
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC
Illumination Type, Color -
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Height off PCB, Vertical -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Plunger for Cap
Circuit SPST-NO
Outline 7.50mm x 6.30mm