CT1210SF-470M
Central Technologies
Product No:
CT1210SF-470M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1210
Description:
SMD SHIELDED WIRE-WOUND INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 100 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 9Ohm Max
Inductance 47 µH
Series CT1210SF
Type Wirewound
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 14MHz