Home / Fixed Inductors / CTCDRH127F-102N
minImg
CTCDRH127F-102N
Central Technologies
Product No:
CTCDRH127F-102N
Description:
1000UH SMD SHIELDED PWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance -20%, +40%
Current Rating (Amps) 550 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.82Ohm Max
Inductance 1 mH