Home / Fixed Inductors / CTCDRH127F-221M
minImg
CTCDRH127F-221M
Central Technologies
Product No:
CTCDRH127F-221M
Description:
220UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.16 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 390mOhm Max
Inductance 220 µH