Home / Fixed Inductors / CTCDRH2D14F-5R6N
minImg
CTCDRH2D14F-5R6N
Central Technologies
Product No:
CTCDRH2D14F-5R6N
Description:
5.6UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 950mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 980 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 256mOhm Max
Inductance 5.6 µH