Home / Fixed Inductors / CTCDRH5D18F-5R4N
minImg
CTCDRH5D18F-5R4N
Central Technologies
Product No:
CTCDRH5D18F-5R4N
Description:
5.4UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 76mOhm Max
Inductance 5.4 µH