Home / Fixed Inductors / CTCDRH5D18F-8R9M
minImg
CTCDRH5D18F-8R9M
Central Technologies
Product No:
CTCDRH5D18F-8R9M
Description:
8.9UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.25 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 116mOhm Max
Inductance 8.9 µH