Home / Fixed Inductors / CTCDRH62BF-220M
minImg
CTCDRH62BF-220M
Central Technologies
Product No:
CTCDRH62BF-220M
Description:
22UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 740mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 340mOhm Max
Inductance 22 µH